Volvo 850 Forum

Off-topic => Off Topic Algemeen => Topic gestart door: Boeijke op 25-10-2012 00:36:14

Titel: "juridisch" adviesje nodig
Bericht door: Boeijke op 25-10-2012 00:36:14
Wie het weet mag het zeggen, ik heb het nergens kunnen vinden.

Mijn meisje heeft vandaag te horen gekregen dat ze vanaf 1 januari op elke locatie van de werkgever inzetbaar moet zijn.
Nu werkt ze in Tilburg en heeft ongeveer 45 km enkele reis. Ze zou vanaf 1 jan ook ingezet kunnen worden in Apeldoorn.
Enkele reis is dan ongeveer 75km.

Nu wordt er in hun CAO maar maximaal 30km enkele reis vergoed. Wordt dus een dure hobby dat werken als ze dus naar Apeldoorn moet. En dan nog maar niet over de extra reistijd gesproken.

Wat meer info.
Ze werkt in de zorg.
Ze zijn recent overgenomen door een andere organisatie die wat meer landelijk zit. (vorige organisatie alleen Tilburg)

Mijn vraag is dus: Mag een werkgever dit zomaar verplichten.
(kon het in de cao niet terugvinden. CAO gehandicaptenzorg)
Alvast bedankt.
Titel: Re: "juridisch" adviesje nodig
Bericht door: thuur op 25-10-2012 00:44:53
Voordat je de juridische molen ingaat zou ik eerst contact opnemen met Personeelszaken, de OR en de vakbonden http://www.vgn.nl/cao/artikel/253

Ik kan me niet voorstellen dat zij de enige is met deze vraag...


Gr ;)
Titel: Re: "juridisch" adviesje nodig
Bericht door: elmarconi op 25-10-2012 00:58:55
Hobby zal het niet zijn. Er wordt vast wel salaris betaald. Maar leuk is anders.

http://forum.fok.nl/topic/1091600/1/25#54311241 misschien een beginnetje?

Verder eens met Thuur. Ze staat vast niet alleen.





Titel: Re: "juridisch" adviesje nodig
Bericht door: CarolineB op 25-10-2012 06:02:06
Veel bedrijven nemen in de arbeidsovk op dat je werkzaam bent bij bedrijf X en staat er niet in dat je werkzaam bent op een bepaalde vestiging. Dat maakt het voor de baas makkelijker als je nodig bent op een andere vestiging.
Maar of deze truuk in het geval van een reorganisatie ook werkt, weet ik niet.

Maar zoals Thuur zegt, zij staat hierin vast niet alleen.
En als je geen lid van een bond bent, heb je misschien wel een rechtsbijstandsverzekering waar je kan informeren.

Edit: organisatie moest reorganisatie zijn.
Titel: Re: "juridisch" adviesje nodig
Bericht door: Marc O. op 25-10-2012 07:12:54
Voordat je een bond of rechtsbijstandsverzekering gaat benaderen zou ik eens met de leidinggevende gaan praten of die max. reiskostenvergoeding van 30km in dit geval nog steeds van toepassing is. Je zou nl. kunnen stellen dat er geen sprake is van extra woon-werkverkeer maar van 'reizen voor de baas'.
Titel: Re: "juridisch" adviesje nodig
Bericht door: JvW op 25-10-2012 08:10:00
Vaak heb je een standplaats (bijvoorbeeld Tilburg), maar moet je bereid zijn om ook op de andere vestigingen te werken (bijvoorbeeld Apeldoorn).
Met maximum aantal kilometers woon-werk geld dan alleen voor Tilburg. De meerkilometers (Tilburg vs Apeldoorn) zijn dan puur werkkilometers die ook weer vergoed zullen moeten worden.

Bovenstaande is niet gebaseerd op de cao, die ken ik namelijk niet in detail. Het is wel de meest logische gang van zaken.
Titel: Re: "juridisch" adviesje nodig
Bericht door: Chris op 25-10-2012 08:50:07
Eens met Thuur dat het slim is om eerst wat meer informatie in te winnen bij de door hem genoemde organen en organisaties.

Ik denk dat het verder verstandig is om na te gaan wat in haar arbeidsovereenkomst staat voor wat betreft de plaats waar ze ingezet kan worden, dat geeft je een uitgangssituatie aangezien ik vermoed dat haar arbeidsovereenkomst in eerste instantie ongewijzigd is overgenomen door die nieuwe organisatie. Dan is de vervolgvraag of dit soort afspraken geldig blijven bij een overname, ik vermoed van wel, maar dat moet je dan laten toetsen.

Dan punt 2: Voor de reiskostenvergoeding lijkt me het uitgangspunt (CAO of niet) dat zij akkoord is gegaan met de primaire en secundaire arbeidsvoorwaarden onder de toemalige situatie. Als die situatie veranderd vraag ik me af of dit soort afspraken ongewijzigd van toepassing blijven. Ik denk dat je daarover mogelijk nieuwe afspraken kan maken omdat ook een werkgever bij een gewijzigde situatie niet zondermeer de oude afspraken voort kan laten bestaan. Ik denk dat zij in dit geval mogelijk gecompenseerd kan/moet worden voor de extra reiskosten.

Succes ;).
Titel: Re: "juridisch" adviesje nodig
Bericht door: Martijn_B op 25-10-2012 09:35:16
Eens met bovenstaande, er zullen er vast meer met haar zijn! Wij hebben vorig jaar 40 fte van standplaats laten wisselen, in overleg met de OR en vakbonden krijgen deze mensen een extra reiskostenvergoeding.

Mag ik overigens wel een kanttekening plaatsen dat ik dit verschrikkelijk slordig vind van het bedrijf waar zij werkt? Het verbaast mij keer op keer dat bedrijven hun medewerkers zo slecht informeren over dit soort zaken. Je weet dat je mensen gaat verplaatsen maar geeft geen heldere informatie over de gevolgen voor die werknemers. Hier heb je toch juist een HRM afdeling voor die samen dient te werken met het management/leidinggevenden? *zucht*
Titel: Re: "juridisch" adviesje nodig
Bericht door: Boeijke op 25-10-2012 09:58:24
Alvast bedankt voor de reactie;s.
En meer info is altijd handig natuurlijk.

Even voor de duidelijkheid.
- We hebben nog geen stappen ondernomen oid. Eerst info inwinnen.
- En de info aanvragen bij de instantie's die Thuur aangaf is wat lastig omdat ze geen lid van die betreffende bonden/organisatie's is.
Titel: Re: "juridisch" adviesje nodig
Bericht door: Boemeltje op 25-10-2012 10:03:26
Citaat van: Boeijke op 25-10-2012 09:58:24
Alvast bedankt voor de reactie;s.
En meer info is altijd handig natuurlijk.

Even voor de duidelijkheid.
- We hebben nog geen stappen ondernomen oid. Eerst info inwinnen.
- En de info aanvragen bij de instantie's die Thuur aangaf is wat lastig omdat ze geen lid van die betreffende bonden/organisatie's is.

Hebben ze ook geen OR? Dat is natuurlijk een eerste aanspreekpunt in dit soort gevallen!
Titel: Re: "juridisch" adviesje nodig
Bericht door: mikep op 25-10-2012 10:09:12
Ik heb ongeveer ook zo iets gehad, 5km woon-werkverkeer naar 62km. Mijn bedrijf werd geintegreerd in een groter bedrijf met meerdere vestigingen in Nl. Er waren 3 keuzes:
1) je ging niet akkoord met de extra reistijd en bijbehorende kosten, dan werd je afgekocht en kon ander werk gaan zoeken
2) verhuizen dichterbij het werk, compensatie in kosten.
3) akkoord gaan, eenmalige compensatie reiskosten.
Ik heb voor 3 gekozen, brief van werkgever kregen we binnen 1 week. Deze afspraken stonden ook niet in de cao, zijn specifiek afgesproken voor deze situatie.

gr
Titel: Re: "juridisch" adviesje nodig
Bericht door: Marc O. op 25-10-2012 10:19:13
Waarom niet gewoon eerst even met de direct leidinggevende praten? Die weet dat toch zeker ook wel?
Titel: Re: "juridisch" adviesje nodig
Bericht door: Boeijke op 25-10-2012 10:24:00
Citaat van: Marc O. op 25-10-2012 10:19:13
Waarom niet gewoon eerst even met de direct leidinggevende praten? Die weet dat toch zeker ook wel?

Die persoon heeft dit gisteren verteld in de maandelijkse vergadering die dit team heeft.
Het gaat per 1 jan in. En de mensen krijgen ergens in december nog een persoonlijk gesprek.
Titel: Re: "juridisch" adviesje nodig
Bericht door: Spin! op 25-10-2012 10:33:48
Mijn moeder heeft dat onlangs ook gehad. Werkte al 20 jaar in Nijmegen en door overname werd ze ineens in Den Ham gestationeerd. Ze heeft dat uiteindelijk niet hoeven doen van de Arbo arts vanwege te zware last. Het was dan meer een psychische kwestie onder het mom: je moet oude bomen niet verplaatsen.

Het heeft uiteindelijk wel een gevolg gehad voor haar werk. Ze heeft vanaf april in de ziektewet gezeten (bewust) omdat de relatie zodanig verstoord was dat normaal functioneren niet meer mogelijk was. A.s. maandag begint ze bij haar nieuwe werkgever.

Dus kijk uit hoe 'ver' je wil gaan. In deze tijd wil je liever een paar km op eigen kosten verder rijden dan werkeloos thuis zitten.

En nu komt het: Er moet een regel in haar contract staan dat ze indien noodzakelijk op andere locaties kan worden ingezet. Staat dat er niet in, dan sta je al een stuk sterker als er een locatie in staat omschreven waar ze nu werkzaam is. Op het moment dat je max 30km aan reiskosten vergoeding krijgt, dan geldt dat voor de aangenomen locatie.

Bij mijn vorige werkgever was ik gecontracteerd in Eindhoven. Ik kreeg ook max tot 30km reiskostenvergoeding. Soms moest ik ook naar Zevenaar. Dan kreeg ik de extra reiskosten per km vergoed. Daarnaast ook de extra reistijd.
Titel: Re: "juridisch" adviesje nodig
Bericht door: 850blues op 25-10-2012 10:34:57
Boeijke,

Als aanvulling op de overige tips.

Ik weet niet waar je woont, maar het juridisch loket ( voormalig Bureau voor Rechtshulp) heeft 30 vestigingen verspreid over het land dus mogelijk ook eentje bij jou in de buurt:  KLIK  (http://www.juridischloket.nl/Pages/default.aspx)

Op het terrein van het arbeidsrecht zijn goed thuis, dus bel ze eens op of ga er gewoon even langs. Is gratis, maar neem de arbeidsovereenkomst en CAO wel even mee.

Als alternatief zou je bij een Rechtswinkel/wetswinkel langs kunnen gaan, maar die zitten vooral in en rond de steden waar ook een rechtenfaculteit is.

8)
Titel: Re: "juridisch" adviesje nodig
Bericht door: Chris op 25-10-2012 10:39:52
Citaat van: Spin! op 25-10-2012 10:33:48
Mijn moeder heeft dat onlangs ook gehad. Werkte al 20 jaar in Nijmegen en door overname werd ze ineens in Den Ham gestationeerd. Ze heeft dat uiteindelijk niet hoeven doen van de Arbo arts vanwege te zware last. Het was dan meer een psychische kwestie onder het mom: je moet oude bomen niet verplaatsen.

Het heeft uiteindelijk wel een gevolg gehad voor haar werk. Ze heeft vanaf april in de ziektewet gezeten (bewust) omdat de relatie zodanig verstoord was dat normaal functioneren niet meer mogelijk was. A.s. maandag begint ze bij haar nieuwe werkgever.

Dus kijk uit hoe 'ver' je wil gaan. In deze tijd wil je liever een paar km op eigen kosten verder rijden dan werkeloos thuis zitten.

En nu komt het: Er moet een regel in haar contract staan dat ze indien noodzakelijk op andere locaties kan worden ingezet. Staat dat er niet in, dan sta je al een stuk sterker als er een locatie in staat omschreven waar ze nu werkzaam is. Op het moment dat je max 30km aan reiskosten vergoeding krijgt, dan geldt dat voor de aangenomen locatie.
Bij mijn vorige werkgever was ik gecontracteerd in Eindhoven. Ik kreeg ook max tot 30km reiskostenvergoeding. Soms moest ik ook naar Zevenaar. Dan kreeg ik de extra reiskosten per km vergoed. Daarnaast ook de extra reistijd.

Exact wat ik net zei:
Dan punt 2: Voor de reiskostenvergoeding lijkt me het uitgangspunt (CAO of niet) dat zij akkoord is gegaan met de primaire en secundaire arbeidsvoorwaarden onder de toemalige situatie. Als die situatie veranderd vraag ik me af of dit soort afspraken ongewijzigd van toepassing blijven. Ik denk dat je daarover mogelijk nieuwe afspraken kan maken omdat ook een werkgever bij een gewijzigde situatie niet zondermeer de oude afspraken voort kan laten bestaan. Ik denk dat zij in dit geval mogelijk gecompenseerd kan/moet worden voor de extra reiskosten.

Daarom is het zo belangrijk om uit te zoeken wat er exact in het contract staat. Dat is je uitgangspunt en dus ook de eerste actie die je nu zult moeten doen.

Reistijdcompensatie zal er in de meeste gevallen niet inzitten. In principe is dat je eigen 'probleem' omdat je er ook voor kunt kiezen om dichterbij te gaan wonen, of dan maar iets dichterbij te zoeken. Overigens betekent dat laatste niet dat ik het perse daarmee eens ben, maar het is wel een weergave van hoe de meeste organisaties erin zitten. Maar als je nu reiskostenvergoeding geniet, een secundaire arbeidsvoorwaarde, dan is dat ergens op gebaseerd. Als die situatie veranderd heeft dat dan ook consequenties.
Titel: Re: "juridisch" adviesje nodig
Bericht door: Boeijke op 25-10-2012 10:53:33
We zullen zeker indien nodig het juridisch loket aanspreken en alles goed uitzoeken.

Maar heb de vraag ook even hier geplaats. En zo zie je maar weer dat er hier meer kennis en ervaring zit dan alleen over die vierkante hokken  :P