Volvo 850 Forum

Technische/Tuningsboards => Techniek Algemeen => Koppeling/versnellingsbak => Topic gestart door: Peter-AA op 28-12-2016 09:05:08

Titel: Volvo 850 T-5R automaat stuk?
Bericht door: Peter-AA op 28-12-2016 09:05:08
Hallo,

Sinds enige weken ben ik de trotse eigenaar van een zwarte Volvo 850 T-5r. Geweldige wagen, als ie het doet. Vele problemen hebben zich al aangediend en zijn weer opgelost (in die paar weken) maar sinds gister weet ik het even niet meer.

Wij kwamen thuis van het kerstdiner bij de schoonfamilie, en in de stad plots geen aandrijving meer. Auto in parkeervak geduwd. Boodschappen gedaan, en toen deed ie het weer. Het probleem manifesteert zich als volgt; auto starten, in D zetten, rijden lukt. Houd ik echter de rem vast, bijvoorbeeld voor een stoplicht, dan verlies ik de aandrijving. Soms helpt het om even van Economic naar Sport stand te schakelen, maar dat is ook een eenmalige fix. Auto uitzetten en 5 minuten wachten en hij werk weer. Tot ik heb geremd.

Ik heb geen foutcodes op de bak, maar heb wel het idee dat er ineens veel meer olie in zit (echt geen idee of dit logisch klinkt) hij zit in ieder geval ruim boven peil, en ik ben behoorlijk zeker dat dat een week geleden niet zo was, olie is wel zwart en ruikt verbrand. Koelvloeistof is niet bijzonder veel veel gezakt dus ik denk niet dat die in de bak is gelekt. Ik denk ook niet dat het de PNP schakelaar is, ik heb tientallen malen door de bak geschakelt maar nog steeds geen aandrijving.

Al met al; de olie in de bak is vies en stinkt, maar als het een mechanisch probleem zou zijn, dan zou de bak het nooit meer moeten doen doen toch? Een kennis vermoed een elektrisch probleem, mogelijk op het remsysteem. Dat ga ik straks uitlezen en ik zal controleren of het probleem blijft als ik alleen op de handrem rem. Ik zal jullie daarvan op de hoogte houden.

Wie weet raad??
Titel: Re: Volvo 850 T-5R automaat stuk?
Bericht door: KIM op 28-12-2016 09:24:42
Even een paar losse flodders; misschien dat het je helpt:

Ik heb het bij de XC ook meegemaakt. Ik heb het opgelost door bak en koppelomvormer te vervangen. Natuurlijk niet de meest economische oplossing voor jou.
Ik wijt mijn probleem aan een defecte stator. Ik heb het nog steeds niet kunnen controleren want de bak en koppelomvormer liggen nog steeds te wachten. Inmiddels rijdt de XC met een bak en koppelomvormer die ik als reserve had.

Je kunt trouwens met een goede diagnosetester een goede actuatortest uitvoeren waarbij je alle kleppen test op gehoor.

De bak is trouwens niet een supermoderne bak waarbij de koppelomvormer vrij wordt geschakeld bij voet op de rem. Bij een elektronisch probleem (afgezien van niet werkende kleppen) zul je m.i. niet gauw geen aandrijving hebben zonder dat dit in foutcodes resulteert.
Titel: Re: Volvo 850 T-5R automaat stuk?
Bericht door: RoelNL op 28-12-2016 09:26:17
PNP switch is een goede mogelijkheid inderdaad, en dat komt weleens voor en is niet heel gek.

KVS in de bak is funest. Persoonlijk zou ik glycol test doen om zeker te weten dat er geen KVS inzit als je van plan bent de auto te houden. En bakolie wisselen kan ook geen kwaad als ik het zo lees.

De automaat zou aandrijving moeten houden als je op de rem staat.

Wat is een stator kim?
Titel: Re: Volvo 850 T-5R automaat stuk?
Bericht door: Peter-AA op 28-12-2016 09:31:03
Bedankt voor jullie reacties.

Ik kan een beetje sleutelen, maar van automaatbakken snap ik echt niks, daarom misschien een domme vraag: hoe test ik glycol?

Ik heb eigenlijk al uit mn hoofd gezet dat er een voordelige oplossing is voor dit probleem is, als er een andere bak op moet dan is dat maar zo. Het zou alleen wel een domper zijn als het dan toch iets anders blijkt :'> zijn de bak en koppelomvormer 1 geheel?
Titel: Re: Volvo 850 T-5R automaat stuk?
Bericht door: freefall op 28-12-2016 09:49:09
@roel
http://www.autoblog.nl/nieuws/techniek-zo-werkt-een-koppelomvormer-89144
On topic....
Oliepomp van de  ak kan dit ook veroorzaken. Slechte olie ook. Een keer wisselen kost je de kop niet en je weet meteen of het beter wordt of niet.
Titel: Re: Volvo 850 T-5R automaat stuk?
Bericht door: KIM op 28-12-2016 09:57:47
De meest basic test voor glycol in de ATF is wat van je ATF op een stalen peilstok doen en aansteken. Knetterend vuur betekent dat er waarschijnlijk koelvloeistof in zit.
Een wat meer wetenschappelijke test zul je bij een automaatboer moeten uitvoeren; die heeft een klein setje om dit te testen. De set voor deze test is een beetje te kostbaar om zelf aan te schaffen om er vervolgens 1 meting mee te doen.
Titel: Re: Volvo 850 T-5R automaat stuk?
Bericht door: freefall op 28-12-2016 10:05:20
@KIM
correct me if i'm wrong maar atf wordt toch meer roze-achtig als er water/koelvloeistof bijkomt?
Titel: Re: Volvo 850 T-5R automaat stuk?
Bericht door: RoelNL op 28-12-2016 10:05:48
Thx! dat had ikzelf ook nog doen inderdaad haha.

"glycol test" in google doet wonderen ;)
Titel: Re: Volvo 850 T-5R automaat stuk?
Bericht door: KIM op 28-12-2016 10:12:35
Citaat van: freefall op 28-12-2016 10:05:20
@KIM
correct me if i'm wrong maar atf wordt toch meer roze-achtig als er water/koelvloeistof bijkomt?

Bij grote hoeveelheden misschien maar een klein beetje is helaas al voldoende om de lijm van je frictiemateriaal te doen oplossen.
Titel: Re: Volvo 850 T-5R automaat stuk?
Bericht door: RoelNL op 28-12-2016 10:27:43
Op het werk hebben wij zo'n glycol tester van Caterpillar, maar ik weet niet of die deze verschillen kan zien omdat het zo weinig is. Deze is meer voor grove meetingen.

Wij gebruiken die vooral om te kijken tot tot welke temperatuur deze geschikt is, als de boot bijvoorbeeld in rusland rondvaart moet er meer KVS inzitten tot bijv. -45  (zowat 50%) graden terwijl we in Afrika minimaal -24 aanhouden wat overeenkomt met +- 30% omdat KVS ook goede bescherming is voor corrosie binnen je koelsysteem.

Hoe meer pure KVS in het koelsysteem zit hoe slechter de motor gekoeld wordt dat komt omdat KVS warmte slecht doet afvoeren want dat gebeurt door het percentage water.
Titel: Re: Volvo 850 T-5R automaat stuk?
Bericht door: KIM op 28-12-2016 10:45:49
Dat is een andere tester dan de glycol test voor automaatbakken.

Dit is wat ik bedoel:

http://www.pce-inst-benelux.nl/technische-specificaties/glycol-test-kit-hi-3859.htm
Titel: Re: Volvo 850 T-5R automaat stuk?
Bericht door: UserID6342 op 28-12-2016 11:09:32
Citaat van: KIM op 28-12-2016 10:12:35
Citaat van: freefall op 28-12-2016 10:05:20
@KIM
correct me if i'm wrong maar atf wordt toch meer roze-achtig als er water/koelvloeistof bijkomt?

Bij grote hoeveelheden misschien maar een klein beetje is helaas al voldoende om de lijm van je frictiemateriaal te doen oplossen.
Eensch ! En glycol bij de ATF word de kleur van de ATF meestal grijsachtig.... Maar dan ben je echt al te laat en is de bak overleden... Ze kunnen qua glycol echt helemaal niets hebben, zoals Kornelis terecht opmerkt.
Titel: Re: Volvo 850 T-5R automaat stuk?
Bericht door: Peter-AA op 28-12-2016 12:19:55
nog even een stomme vraag; waar tap ik de olie af van de automaat? Dan kan ik het in ieder geval even testen.

Heb net op advies van kennis de foutcodes van de ABS uitgelezen; 141 en 142. 141 zou de EBD schakelaar zijn. Zou dat tot gevolg kunnen hebben dat de automaat niets doet?

In ieder geval is het probleem erger geworden; hij komt nu helemaal niet meer in beweging.
Titel: Re: Volvo 850 T-5R automaat stuk?
Bericht door: )()()sT op 28-12-2016 12:34:28
Onderaan de bak zit (net als bij de carterpan) een grote plug. :)
Titel: Re: Volvo 850 T-5R automaat stuk?
Bericht door: KIM op 28-12-2016 12:38:41
Aan wat er van de peilstok komt heb je genoeg om te testen. Anders even met een extractiepompje of een injectiespuit met slangetje eraan.

Alleen het snelheidssignaal van ABS is iets dat gebruikt kan worden voor de bak. Oudere types 850's hebben een eigen snelheidssignaal.
Titel: Re: Volvo 850 T-5R automaat stuk?
Bericht door: Peter-AA op 28-12-2016 14:18:34
Ik heb dat wat aan de peilstok zat in de fik gestoken, brand als een kaars, heel klein beetje geknisper.

Net weer even in de straat achteruit en vooruit gereden; na een keer of 3 schakelen pakt ie niet meer. Contact uit, sleutel er uit, 2 mins wachten en hij rijd weer. Soms eerst met veel slip en met wat meer toeren pakt ie m op met een klap.
Titel: Re: Volvo 850 T-5R automaat stuk?
Bericht door: KIM op 28-12-2016 14:26:04
Klinkt niet hoopgevend...
Titel: Re: Volvo 850 T-5R automaat stuk?
Bericht door: freefall op 28-12-2016 14:40:34
klinkt voor mij dat hij niet genoeg oliedruk heeft. Solenoids nog in orde? En klinkt mss stom, maar olie goed aan peil?
Titel: Re: Volvo 850 T-5R automaat stuk?
Bericht door: RoelNL op 28-12-2016 15:17:08
Ben bang dat je een andere bak moet gaan zoeken. En ook gelijk een nieuwe radiateur plaatsen en het liefst met nieuwe oliekoelerslangen terug monteren.
Titel: Re: Volvo 850 T-5R automaat stuk?
Bericht door: UserID6342 op 28-12-2016 16:31:05
Ben er idd ook bang van... Heb je een goede foto van de peilstok met de olie erop, zodat je de kleur goed kunt zien ?
Titel: Re: Volvo 850 T-5R automaat stuk?
Bericht door: Peter-AA op 28-12-2016 17:33:10
Heb ik:

Het is zwart en ruikt naar verbrande sjips

(http://i68.tinypic.com/2dtoz83.jpg)

Titel: Re: Volvo 850 T-5R automaat stuk?
Bericht door: portlock op 10-01-2017 18:19:56
Die olie is sws aan vervanging toe. ATF moet helder rood zijn. En het mag niet verbrand ruiken.

Geeft hij ook knipperend pijltje op de dashboard ? Nood loop?
Titel: Re: Volvo 850 T-5R automaat stuk?
Bericht door: arjanboy op 05-02-2017 17:56:00
ik heb precies hetzelfde probleem met m`n 850 T-5. 2 maand terug ook slippen bij warme motor, soms ook al met koude motor 2-3 min na het starten. toen 2x olie afgelaten en vernieuwd (de juiste kroon-oil, met tussenpoos van 250km). het is dus 2 maanden goed geweest maar nu hetzelfde probleem weer. olie is te warm geweest en dan verliest het z`n smerende werking (volgens internet). dus het word een bakwissel--------> handbak....
Titel: Re: Volvo 850 T-5R automaat stuk?
Bericht door: Peter-AA op 06-02-2017 13:18:09
bedankt voor alle antwoorden mensen. Vorige week heb ik de bak vervangen, flinke klus, maar noodzakelijk. Binnenkort zal ik de oude bak eens openmaken.