Nou Razorx-Fijne Hokken: LV-NJ

Gestart door razorx, 29-03-2008 19:58:03

Vorige topic - Volgende topic

0 leden en 3 gasten bekijken dit topic.

razorx

#10305
Goedenavond zonaanbidders!

Als ICT-er/elektronicus zag ik me genoodzaakt een kleine inspectieronde te doen van de geplaatste PV installatie. Dat het niet allemaal koek en ei is zal duidelijk worden. Kijk mee en huiver.

Het materiaal is goed. Een Solar Edge omvormer, 15 Solar URE 320Wp panelen en 15 optimizers.

De omvormer vond een leuk plekje in een nis in het halletje. Zelf had ik wat meer lucht boven de omvormer gewild zodat hij zijn warmte beter kwijt kan.


Met tevredenheid klom ik op het dak om al dat moois te aanschouwen.


Wacht eens, al naar boven klimmende zag ik dit:


Als weer en wind en ijzel en hagel hun gang gaan staat er binnenkort 400V op de dakrand. Je zal toch maar net met een ladder...

Waar rook is is vuur. Vandaar dat ik op zoek ging naar de connectoren die de panelen met elkaar moeten verbinden. Dat de kabels los op het dak lagen was niet fris maar dit:


En:


Die connectoren zijn spatwaterdicht en niet bedoeld om bij weer en wind te badderen in een poel regenwater. Wederom levensgevaarlijk.

Verder geldt als regel dat alle metalen delen met elkaar en de aarde verbonden moeten zijn. Dat was niet het geval.


Ik heb de leverancier een mail gestuurd waarin ik bovenstaande levensgevaarlijke punten aanroer, ze in de gelegenheid gesteld al die punten binnen de redelijke termijn van 1 maand te verhelpen én ze verteld dat ik mijn opdracht aan hun pas als afgerond beschouw als ze alle door mij vermeldde gebreken hebben verholpen.

Verder wat legale drukverhogende middelen gebruikt.

Oh ja ze waren ook nog vergeten de vlamboogbescherming in de configuratie aan te zetten.
Dus als die connectors vroeg of laat door hun frequent verblijf in het water vonken zouden trekken, zou de omvormer dat niet zien en zou er een dakbrand ontstaan.

Enfin, jullie zijn gewaarschuwd. ;)

-edit- Het gaat nog verder. Die lui konden echt niets goed doen.
Let op de afstand tussen de bovenkant van de omvormer en het plafond. 5cm. Ik ontdek nu dat de fabrikant 20cm voorschrijft.


Ik vroeg de installateurs nog of de inverter zo dicht bij het plafond niet te warm wordt.

Nee hoor geen probleem was hun antwoord.
Hierdoor wordt de omvormer 22 graden warmer dan de omgeving temperatuur meet ik nu.
Reken maar uit hoe lang die omvormer blijft werken.

En dan de laatste:

T5-4life

Wat een klu(n)sbedrijf heeft dat geïnstalleerd. Om te huilen
C70 T5 coupe LPI 1998 413 dkm
C70 T5 cabrio 2000 236 dkm
S80 D5 2005 325 dkm

Marc O.

Poeh, dat verdient de schoonheidsprijs bepaald niet Yits. Moet je nagaan, jij bent gezegend met de kennis om dit juist in te schatten, maar de gemiddelde Nederlander niet en met wat pech komt die er 'the hard way' achter  :eusa_boohoo:
...The Nile isn't just a river in Africa...

Hans Duiven

Ik schrik hier flink van! Heet het bedrijf soms Biereco ?



razorx

Ik heb nog meer ellende ontdekt. Aan mijn vorige post toegevoegd.

Ewout Schalkwijk

Schandalig. Je denkt dat je met een gecertificeerd en dus kundig bedrijf te maken hebt. Ik zou dit hoe dan ook melden aan de brancheorganisatie.
Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the universe." - Albert Einstein

BBS

#10311
Dit is echt te triest voor woorden Yits. AB-SO-LUUT zonnepanelen specialist onwaardig.
Wij hebben ze zelf ook, maar ze liggen op een schuin dak. Alle connectoren netjes aan de onderkant van het paneel gemonteerd en alle aansluitingen naar de omvormer, hoofdschakelaar, werkschakelaar en meterkast met VMvK kabel gemaakt.

Volgens mij mag je nog een mail die kant opsturen, want in die laatste foto wat eigenlijk een werkschakelaar moet zijn is dat bij lange na niet.....

Citeer

Deze dus.
In de voorschriften van de zonnepanelen staat clip en klaar dat er op elke installatie een werkschakelaar -geschikt voor piekspanningen- moet zijn om de gehele installatie spanningsloos te maken. Dit halve ding voldoet daar in geen velden of wegen aan. LEVENSGEVAARLIJK!
Mocht er wat gebeuren, dan kijkt een schade-expert naar de installatie en als hij dit bovenstaande ziet, dan is het voor de verzekeringsmaatschappij erg gemakkelijk om onder alle claims uit te komen.
Het lijkt net of de firma Klaas Klus en Teun Beun is wezen klussen.... :o

Ik zou daar echt geen weken op wachten.......

Edit 1: Een werkschakelaar moet zonder problemen 690V piek kunnen schakelen.
Dit is een voorbeeld werkschakelaar geschikt voor zonnepanelen.

Edit 2: De werkschakelaar dient zich trouwens in de directe nabijheid van de omvormer te bevinden. Om bij eventuele calamiteiten van de omvormer of panelen de boel direct buiten werking te stellen.
Volvoloos....

FrankvdAa

#10312
@BBS, heb jij toevallig een bron die je kunt linken v.w.b. die eis van de werkschakelaar? Voor zover ik weet is een hoofdschakelaar voldoende en moet het PV systeem correct afgezekerd zijn met een (aardlek)automaat.

Ik heb zelf overigens een PV systeem o.b.v. Enphase micro-omvormers en daarbij wordt het behoorlijk lastig om een werkschakelaar bij de omvormer te plaatsen, daar de omvormers direct achter ieder paneel zitten.

@Yits, dit is qua afwerking echt slecht inderdaad en zou, zoals je al aangaf, pas betalen als dit allemaal netjes is opgelost. Heb je bewust gekozen voor Solar Edge met optimizers i.v.m. bijvoorbeeld schaduwval?
'21 Volvo V90 T8 AWD R-Design, Platinum Grey, B&W, niveauregeling
'03 Honda CB600F (Hornet)
'98 Volvo S70 R, Black Stone, 18T, groene 440cc injectoren, manual swap M59, 3" Ferrita 100cpi DP, 2.5" Ferrita catback, iPD RIP-kit, iPD swaybars, Schutten custom tuning
'96 Volvo 460 1.8i Luxury Line, '92 Volvo 440 GLT 1.7i
--
Weblog    Volvo x70 R-register

V70R^2

Zelf actief in de branche, heb thuis de foto's laten zien, hoofdschuddend zit iedereen hier met je mee te kijken, ronduit belachelijk, schandalig dit..

Hopelijk wordt het snel opgelost, een geluk dat je zelf de boel begrijpt en bekeken hebt!

BBS

#10314
Citaat van: FrankvdAa op 10-08-2019 22:40:48
@BBS, heb jij toevallig een bron die je kunt linken v.w.b. die eis van de werkschakelaar? Voor zover ik weet is een hoofdschakelaar voldoende en moet het PV systeem correct afgezekerd zijn met een (aardlek)automaat.

Ik heb zelf overigens een PV systeem o.b.v. Enphase micro-omvormers en daarbij wordt het behoorlijk lastig om een werkschakelaar bij de omvormer te plaatsen, daar de omvormers direct achter ieder paneel zitten.

Ik kan het zo niet nakijken voor je daar wij op vakantie zijn. Maar ik heb wel een linkje gevonden dat de nieuwe NEN1010 een werkschakelaar vereist naast de omvormer. Hoe dat met een multi omvormer installatie zit weet ik niet, die hebben we ook niet.
linkje NEN1010
De omvormer hangt op de zolder, en de meterkast beneden.
De schakelaar op de omvormer zelf volstaat niet, daar je daar de omvormer wel uitschakelt maar de zonnepanelen zélf niet.

Die werkschakelaar is trouwens de laatste jaren verplicht geworden. De installatie -zowel aan AC als aan DC kant- moet onder last uitgeschakeld kunnen worden. NEN1010:2015 verordening, vereist voor installatie na 1 januari 2017.
https://advies-elektrotechniek.nl/pv-installatie-volgens-nen-1010-2015/
Volvoloos....

elmarconi

Pffft, dat is een hele onfrisse manier van electriciteit monteren.
3 draden (da's toch nog voor de omvormer dus DC?) zo over een scherpe dakrand, zonder enige vorm van mantelbuis, de horror....  :o

Heb mijn omvormer op zolder ook uitgerust met externe koelfan, zo'n ding wordt bij buitentemperaturen van boven de 30°C al gauw 55°C.
Dan is een los temperatuurgeschakeld koelfannetje helemaal niet gek.

CiteerVerder wat legale drukverhogende middelen gebruikt.

Mag hopen dat de rekening nog niet (volledig) betaald is... :-\



--
Autogas Inside . . .

razorx

Citaat van: elmarconi op 10-08-2019 23:13:47
Pffft, dat is een hele onfrisse manier van electriciteit monteren.
3 draden (da's toch nog voor de omvormer dus DC?) zo over een scherpe dakrand, zonder enige vorm van mantelbuis, de horror....  :o

Heb mijn omvormer op zolder ook uitgerust met externe koelfan, zo'n ding wordt bij buitentemperaturen van boven de 30°C al gauw 55°C.
Dan is een los temperatuurgeschakeld koelfannetje helemaal niet gek.

Mag hopen dat de rekening nog niet (volledig) betaald is... :-\




Heel zeker. Zij hebben een probleem en ik ga de druk opvoeren gezien de ernst van de situatie. Moet nog even uitzoeken in welke vorm en hoedanigheid het een aangifte wordt.Letterlijk dit had een dood door schuld kunnen worden.

razorx

En dank jullie allen voor jullie niet geëmotioneerde maar professionele reacties. De leverancier mag hier mee lezen. En leren.

V70R^2

De gestelde gebreken, hoe gereageerd wordt en dat hetgeen boven aangekaart wordt aangepakt is het belangrijkste.

Iedereen maakt fouten, ook bij ons bedrijf is het niet altijd goed gegaan in het begin, maar na groei en ervaring van behalve het management ook de installateurs zitten wij nu op 200 woningen per week en nagenoeg geen problemen of garantie kwesties meer.

De nazorg, de service, het gevoel achteraf is hetgeen blijft hangen bij de klant, daar moet passie voor het vak uit blijken, en een gevoel van aandacht en service uit voorkomen, klant op No.1.

elmarconi

Citaat van: V70R^2 op 10-08-2019 23:39:58
De nazorg, de service, het gevoel achteraf is hetgeen blijft hangen bij de klant, daar moet passie voor het vak uit blijken, en een gevoel van aandacht en service uit voorkomen, klant op No.1.

Off-topic alert: Hear, hear. Install, maintain and repair if it was your own installation...
--
Autogas Inside . . .