Automaat vraagje (onderhoud)

Gestart door Michaell, 10-07-2025 21:02:12

Vorige topic - Volgende topic

0 leden en 2 gasten bekijken dit topic.

Michaell

Hoi Allemaal,

Ik ga maandag a.s. kijken naar een andere Volvo 855 2.5 10V LPG 1995.
De auto die ik op het oog heb heeft een automaat! :)
En dat is relatief nieuw voor mij.

Dus gezien ik een AUT op het oog heb nu (met leren bekleding trouwens haha ;D  ;D ) vraag ik mij af hoe het een beetje zit kwa onderhoud.
De auto heeft ongeveer 640.000Km op de klok (bijna tijd voor de 1e servicebeurt!!), maar zou elk jaar aantoonbaar zijn beurtjes hebben gehad (onderhoud historie zit erbij).

Ik heb de tips op het forumonderwerp: https://volvo850forum.nl/index.php/topic,16143.0.html al doorgenomen, maar ik vermoed dat deze incompleet zijn? Ik heb het vermoedden dat er wat reacties ontbreken in ieder geval.

Naar wat ik kan vinden zijn onze automaat bakken geen echte probleem bakken (duh, 6Ton op de klok, 30 jaar oud en nog rijdend! Halloooo :) ).

Wat bevelen jullie aan als periodiek onderhoud om ervoor te zorgen dat deze lang meegaat?
Ik heb gevonden dat de ATF olie die erin gaat helder rood hoort te zijn en van het type Dextron IIE (geen idee wat dit precies betekend) hoort te zijn.
Maar wat is de aanbevolen vervangingsinterval?
Is spoelen altijd noodzakelijk (ik lees zoveel berichten dat je dit moet doen, maar wel altijd als er een probleem is), of kan ik dan ook gewoon aftappen en weer vullen (er van uit gaande dat er geen problemen zijn op dat moment. Ik denk aan puur periodiek en normaal onderhoud)?
Van wat ik lees gaat er ongeveer 7L in als die leeg is. Maar dat er ongeveer 4-5L uit komt als je gewoon aftapt en vullen via de peilstok. Ik ga er vanuit dat dit voldoende is. Of is er een manier om er meer uit te vringen (als dat tenminste echt noodzakelijk is)?

De bak zal bij mij geen zwaar leven hebben. Ik ben een rustige rijder. Op mijn werk heb ik ontdekt dat ik als meme gebruikt word: "Als jullie ooit een bus tegenkomen die 60 rijd waar 80 is toegestaan! Dan is dat Michaell  :eusa_whistle: ;D ".
En een tip die ik tegenkwam is ongeveer 2 seconden wachten met rijden als ik de bak in een andere stand zet. Dit zodat de olie de tijd heeft om intern in de bak omgeleid te worden en druk kan opbouwen. klopt dit?
Daarbij las ik ook dat je een automaatbak auto niet mag slepen (het binnenwerk zou dan draaien zonder olie ofzo). Hoop dit niet nodig te hebben, maar je weet maar nooit. Wel goed om te weten iig!

Ik ga als alles goed gaat met deze auto met een aanhanger naar Frankrijk (deze keer) voor het goede doel (https://energy4all.nl/tour4mito/tour4mito/). Dus ik ga bergen op en af. Bij een handbak is naar beneden rijden het aantal RPM in de gaten houden, geen gas geven en op motoremming naar beneden rollen voor zover dat kan. Kan dit ook met een automaat, of zal de gehele berg dan gaan stinken van mijn remvoeringen zoals ik veel beginnende bestuurders zie doen? Dus kan dit met een automaat (motoremming gebruiken)?
Niet zo heel belangrijk. Ik ga hier vanzelf achter komen immers! Maar vraag me dit gewoon af. :)
Ik weet nog waar de P, D en R voor staan, maar de rest moet ik nog ff uitzoeken. Maar dit staat beschreven in de handleiding zie ik. Zo nog ff verder lezen.

Peultje

#1
Autrans. waar ik net veel geld heen gebracht heb, adviseert een complete flush elke 80.000 km. Ze raden het periodiek aftappen als substituut daarvoor af. Met aftappen krijg je er zo'n drie liter uit. Voor een complete flush, prima zelf te doen, heb je 15 liter nodig. Voor een Aisin-bak (of dat ook voor een 850 geldt weet ik niet , wel voor een V70) schrijft Volvo JWS3324 olie voor. Dit is bijna equivalent aan DexronIII (veel hier doen er MANNOL Dexron III Automatik Plus in). Volvo zegt in hun boekje dat je nooit hoeft te verversen alleen als je de auto als taxi gebruikt maar dat is onzin; ook volgens Autrans die het toch van kapotte bakken moet hebben.
Rode V70 R AWD 1999 B5234T8

RoelNL

Als de automaat nooit geflushed is dit gelijk doen. Dit zit niet bij het standaard onderhoud al zou het wel moeten. Toen ik mijn R nog had maakte het flushen van de 4 traps automaat echt een wereld van verschil qua rijden en bonken, ongeveer hetzelfde type als wat jij hebt in de 850. Deze had 225k toen ik hem kocht, daarna naar de 360 of 380k gereden.
V70 2.5 lpg 386dkm my 98 mei  10 tot dec 11 sold
V70R AWD 224dkm my 98 dec 11 tot jan 2022 sold
855 DOP T5R 241dkm (+128XXX) my 95 20-2-2014 Sold 4-2017
Honda VFR 800 Vtec my'14 owner since 2018
Honda VFR 750 my'86 owner since 2019
V70 2.5t summon 145dkm owner since 8-2023

850blues

#3
Lees je even goed in op het forum qua type ATF. Tip: zoek bijv. op 'jws3309'

Voor een 850 en de S70/V70 (4 traps) zie je vaak dat ATF III of de JWS3309 wordt gebruikt. Die laatste is de standaard voor de 5 traps automaten, maar ook goed te gebruiken voor de 4 traps.
Volgens mij gebruikt Volvobug die MANNOL Dexron III Automatik Plus, die Peultje vermeld.
Vele anderen gebruiken een JWS3309 type, ik heb momenteel die van Mannol in mijn 4 traps automaat.

Dat 2e type wat Peultje aangeeft - JWS3224 - lijkt mij bedoeld voor de latere 6 en 8 trapsautomaten van Volvo. Waarom dat er bij hem in is gegaan - ipv van de JWS3309 - is mij niet duidelijk. Ik ben dat type ook nog niet eerder tegengekomen op het forum.
Op een ander forum kwam ik zo snel wel dit tegen (zie met name de 2e post): https://www.volvoforums.org.uk/forum/technical-topics/s80-06-16-v70-xc70-07-16-general/315581-atf-aw-1-vs-jws-3324

Edit 1: ik wist dat een medeforummer eens een Volvo service bulletin had gepost met daarin de vermelding dat JWS3309 ook kon worden toegepast in de 4 traps (AW50-42) automaat (ipv ATF III G of H)
Zie hier: https://volvo850forum.nl/index.php/topic,76476.msg1607171.html#msg1607171

Edit 2: Al bij aankoop of later bij flushen (met de slang losnemen), check dit draadje. Die slangklem (onder en boven naar automaatkoeler)) kan er op 2 manieren op, eentje is de juistje (
-> schuine deel naar radiateur en moet 'klikken'). En die klem(men) extra zekeren met een slangklem of tyrap: https://volvo850forum.nl/index.php/topic,55272.msg1691989.html#msg1691989

Hier een post met de nrs. voor de onderdelen (voor flushen heb waarschijnlijk 1 setje nodig):  https://volvo850forum.nl/index.php/topic,55272.msg1691597.html#msg1691597

Tot slot: Zoek ook ff op het wel/niet toepassen van reinigingsmiddel en/of conditioner bij het flushen. Met die eerste zijn dacht ik wel goede ervaringen, met een conditioner meen ik minder goede. 

2016 => ....         | V70 2.5 10v classic '98 | 218dkm --> ....
2004 => 2016 | 854 2.5 10v '96                  | 118dkm --> 249dkm

Peultje

#4
Autrans,de firma die mijn bak gereviseerd heeft, heeft er na de revisie JWS3324-olie ingedaan (abusievelijk maar nu gecorrigeerd geschreven als 3224 in mijn vorige post). Toen ik dit bij hun navroeg, mij is altijd geleerd dat er DEXRON III in moet, zeiden zij dat dit de Volvo-standaard voor mijn bak is. Ik heb er zelf altijd de genoemde MANNOL Automatik Plus Dexron III ingedaan en er 100.000km mee gereden (de vorige eigenaar had de bak 100.000 km daarvoor professioneel laten flushen maar ik weet niet wat er toen is ingedaan). Mijn bak gaf een maand geleden compleet de geest maar ik weet niet of er een relatie met de gebruikte olie is. Enig gegoegel leeert mij dat die JWS3324 equivalent is aan Dexron IIIG en IIIH. Dit maakt het allemaal wat duidelijker. 3309 en 3324 zijn uitwisselbaar. (volgens  https://frenchcarforum.co.uk/forum/viewtopic.php?t=62499). Hier wordt ook beweerd dat 3309 een minerale olie is en 3324 synthetisch en wat beter.
Rode V70 R AWD 1999 B5234T8

Michaell

#5
Oh, wauw! Heel erg bedankt allemaal voor deze geweldige en uitgebreide informatie!  :eusa_clap:

Ik zal maandag inderdaad even goed vragen en kijken of de bak een flush heeft gehad bij de laatste onderhoudsbeurt en de huidige kleur van de ATF. Als er bij het normale aftappen inderdaad maar ongeveer 3L uit krijgt van de 7 is dat natuurlijk ruim onvoldoende. Dan blijft de meeste oude olie + vuil er gewoon inzitten en dat schiet niet op. Van wat ik kan vinden zit in deze bakken geen (noemenswaardig) filter. Kan die in ieder geval ook niet verstopt zitten waardoor de bak geen of te weinig vloeistof krijgt.

Om de 80.000Km flushen is eigenlijk zo erg nog niet. Ik zat persoonlijk te denken aan 1x per jaar ofzo en dat ik dat gewoon samen kon doen met de motorolie wissel. Maar ik heb er dus eigenlijk minder omkijken naar dan ik had verwacht. Dat is positief!

Als ik inderdaad niet met zekerheid kan nagaan of de bak gespoeld is geweest zal ik dat inderdaad gelijk regelen.
Ik ben bereid om hiervoor naar Autotrans te gaan (Ik had er nog nooit van gehoord). Ik zie op hun website dat zij dit ook doen en dan weet ik zeker dat dit goed gebeurd. Dit mag van mij best wel wat kosten. Ik betaal liever voor een goede Flush en check, dan dat ik op korte termijn ineens een knipperende pijl krijg en een haperende bak. Ik vind het niet erg om daar een flink stuk voor te moeten rijden (doe ik ook voor mijn airco specialist). Een oud gezegde luid: "Als jij vindt dat je monteur nogal duur is? Wacht maar eens als je naar een goedkope gaat! :eusa_wall: "

Ik zie namelijk dat er nogal wat verschillen zitten in de ATF vloeistof. Ik ga mij hier even heel goed in verdiepen!
Ik zal alle links (mijn dank daarvoor!) zo meteen even aandachtig door gaan nemen, want ik doe altijd heel lang met mijn auto's, dus het is belangrijk dat ik mij in dit soort zaken even goed ga verdiepen, zodat ik niet per ongeluk wat stuk maak door verkeerde vloeistof (of is het een olie?) erin te doen.

Ik rij zelf niet zo heel veel meer doorgaans omdat ik dichter bij huis werk. En daarbij ga ik als het mooi weer is eigenlijk altijd met speedy (mijn speed pedelec) naar mijn werk. Dus ik denk dat ik rond de 10.000Km per jaar rij. Zit hier ook een tijdslimiet aan, of zou een keer flushen per ongeveer 8 jaar zonder problemen moeten kunnen (vindt dit wat lang namelijk)?

Ik heb even snel JWS3324 opgezocht. Schijnt een ATF vloeistof te zijn van of voor Toyota/Lexus. Maar goed dat ik dit weet! Ik moet er niet aan denken dat de bak kapot gaat door verkeerde vloeistof. Ik zie nogal wat voorbij komen. De een zegt: DEXTRON-IIE, de ander DEXTRON-III en nu deze.  :eusa_think: Maar ik ga uit van de informatie op dit forum. Ik zal JWS3324 ook even opzoeken in dit forum.

Ik ga dit even goed uitzoeken en zoals ik al zei: Ik denk dat ik anders even een afspraak maak bij Autrans. Lijkt me een erg leerzame ervaring! Ik vind dit namelijk best interessant. Als ik het een keer gezien heb maakt het wat makkelijker om het de keer daarna zelf te doen.
En een goed advies wat betreft die slang klem en de nieuwe rubberen ringen! Ik zou die verkeerd hebben teruggeplaatst dat weet ik zeker! Goed om te weten dat hier een bepaalde richting op zit! Goed opletten dus. Wil niet ineens mijn bakolie verliezen als deze los popt.

Wat zijn eigenlijk de verschillen tussen de DEXTRON waarden? Heeft dat te maken met viscositeit en/of samenstelling?
De enigste ervaring die ik tot nu toe heb met ATF vloeistof is dat het in de stuurbekrachtigingspomp gaat van het type DEXTRON III (Ik koos altijd voor MPM volledig synthetisch. Ik begreep inderdaad dat dit beter is).

Peultje

#6
Bak laten flushen bij Autrans kost zo'n 450 euro. Als je het zelf doet, prima te doen, ben je zo'n 80 euro (15 liter) aan olie kwijt.
Rode V70 R AWD 1999 B5234T8

Michaell

Ik zag het inderdaad voorbij komen op de website van Autrans. Dat is wel een erg groot verschil. Het schijnt niet zo moeilijk te zijn van wat ik zie op dit forum, maar ik kan de procedure niet echt vinden op het forum. Al weet ik zeker dat dit al eens uitgelegd is, dus ik zoek nog even verder. Mogelijk een oud onderwerp wat onder de laatste zoekresultaten staat. Maar ik heb liever even iemand erbij die dit vaker heeft gedaan. Een automaatbak is erg duur. Misschien ben ik te voorzichtig, maar ik heb dit nog nooit gedaan en ik heb hier geen kennis van.

In VIDA vond ik het volgende (uit mijn hoofd).

(1: Haal de leiding los van de radiator
(2: Schuif een doorzichtig stuk slang hierover die je aflaat in een emmer voor de oude vloeistof.
(3: Zet de auto in de P stand en start de motor.
(4: De vloeistof loopt er nu uit. Wacht tot je bubbels ziet en zet de motor uit.
(5: Vul de automaat met ongeveer 2L ATF (via de peilstok opening?)
(6: Start de motor en laat de vloeistof weer af tot je bubbels ziet.
(7: Stop de motor en gooi er weer bij.
(8: herhaal dit tot alle vloeistof helder rood uit de bak komt. en sluit de leiding weer aan op de radiator (met nieuwe rubber ringen).
(9: Vul de bak tot de "cold" lijn en ga een stukje rijden.
(10: Controleleer of het pijl nu op het nivo "hot" staat en vul eventueel iets bij (Verschil cold en hot is ongeveer 0,25L).
Teveel ATF vloeistof schijnt slechter te zijn dan te weinig.
ATF vervangen om de 80.000Km zag ik ook ergens staan.

Dit is uit mijn hoofd (heb vida even niet bij de hand). Ik hoop dat ik het zo een beetje goed begrepen heb.


Ik zoek nog even verder op het forum. Want:

Ik heb de auto gekocht! Hij staat nu vrolijk voor mijn deur op de parkeerplaats. :eusa_dance:
Ik zal hier een nieuw onderwerp over aanmaken. Ben ook al bezig met de eerste puntjes en mijn oude 850 (nog steeds in mijn bezit) ga ik strippen voor onderdelen, opties en dure/onvindbare onderdelen (zoals de ECC kachelweerstand!).

Ik heb de bakolie bekeken. Deze is donker, maar niet zwart. Op een wit doekje is nog de rode kleur terug te zien, maar het neigt meer naar bruin. Volgens mij betekend dit dat het tijd is voor nieuwe ATF. Het ruikt niet verbrand.
Bak schakelt prima! Van 1 naar 2 voel je ietsje. De rest gaat naadloos. Tenzij je even goed accelereert, dan voel je hem wel, maar niet "bonk" zeg maar. Als je ineens accelereert zie je hem ook omlaag schakelen op de toerenteller en hoor je dat aan het motorgeluid.

Ik ben alleen een beetje terughoudend de bak the spoelen. De reden is dat ik begin september met deze auto naar zuid-Frankrijk ga.
Ik hoor namelijk dat als je een automaatbak spoelt het risico loopt deze kan gaan slippen en dan kan ik niet naar Frankrijk ermee.
Maar ik weet niet waar de grens ligt wanneer je dat veilig kunt doen of wanneer je te laat bent. Vandaar dat ik ook even naar Autrans wou voor advies.
Spoelen of de vloeistof wisselen.  :eusa_think:

Zou ik veilig kunnen spoelen, of beter van niet (hoe kom ik er achter wanneer wel en niet)?

Peultje

Een paar opmerkingen bij je tekst.

(1: Haal de leiding los van de radiator. Er zitten twee ATF leidingen aan je radiateur. Je moet de van de bak gezien uitgaande leiding hebben. Bij mijn V70 is dat meen ik de bovenste. Je merkt snel genoeg als je de verkeerde hebt want dan komt na starten de olie uit de radiateur en niet uit je slangetje.
(2: Schuif een doorzichtig stuk slang hierover die je aflaat in een emmer voor de oude vloeistof.
(3: Zet de auto in de P stand en start de motor. (anders start ie ook niet)
(4: De vloeistof loopt er nu uit. Wacht tot je bubbels ziet en zet de motor uit. Wij maten de hoeveelheid afgetapte olie en vulden dezelfde hoeveelheid nieuwe verse olie door de peilstokbuis bij. Ook hielden we de totaal afgetapte oliehoeveelheid bij. Wij stopten met flushen na 15 liter.
(5: Vul de automaat met ongeveer 2L ATF (via de peilstok opening?)
(6: Start de motor en laat de vloeistof weer af tot je bubbels ziet.
(7: Stop de motor en gooi er weer bij.
(8: herhaal dit tot alle vloeistof helder rood uit de bak komt. en sluit de leiding weer aan op de radiator (met nieuwe rubber ringen).
(9: Vul de bak tot de "cold" lijn en ga een stukje rijden. Je moet geloof ik toch wel eem kwartiertje rijden voordat de bak lekker warm is.
(10: Controleleer of het pijl nu op het nivo "hot" staat en vul eventueel iets bij (Verschil cold en hot is ongeveer 0,25L).

Wees ook nauwkeurig op het goed schoon zijn van je slangen en emmers.Verder is het met twee man een stuk fijner werken. Een doet de bubbelcontrole en de ander zet als de bubbelcontroleur bij bubbels een schreeuw geeft de motor weer af. Succes!
Rode V70 R AWD 1999 B5234T8

rjverbrugh

Gewoon spoelen zoals je aangeeft. Heb dat destijds ook gedaan, ik heb daarvoor toen een oude leiding van de sloop gehaald, die doorgeknipt en daar de slang op gezet. Weet ook niet meer of je de bovense opf onderste moet nemen, maar uiteindelijk wil je ook de vloeistof die  in de radiateur zit  gespoeld hebben.
Als je even start en weer uitzet komt er ieder keer ong 2 l uit, maar gewoon opvangen in een minmaal 5 liter can, dan weet je uiteindelijk hoeveel er uit kwam en dat doe je erdan ook weer in, en daarna effe rijden en peilen.
Ik heb er destijds 16 l Mannol jws 3309 doorheen gespoeld. Bij mijn V70R met aanmerkelijk inder kilometers heb ik gewoon iedere keer de atf afgetapt. Er komt dan iets vN 3,5 l uit, die kiep je er weer bij, en na 5 dkm doe je het weer. Iets minder effectief spoelen, maar ook die vloeistof is nu na 14 l verversen helder rood.

Peultje

Zo nadenkende hebben we een passende slang in het uitgaande gat van de radiateur gestopt. Ging prima zonder morsen. Kan natuurlijk ook met een stuk sloopslang zoals je aangeeft, dit zal beter passen. Zo neem je ook de radiateur inhoud mee.
Rode V70 R AWD 1999 B5234T8

RoelNL

Auto op bokken en gas geven zodat je door alle versnellingen gaat lijkt mij nog beter(wel oppassen met dat je niet per ongeluk van de bokkken afgaat al moet je hier wel enorm je best voor doen. Dan komt de nieuwe olie overal.

De koppelomvormer is niks anders dan een draaiend gedeelte wat de olie rond slaat waardoor je aandrijving krijgt. Verder zit er in het brein gewoon hydrauliek kleppen die open en dicht gaan naargelang je harder of zachter rijdt en of je snel wil accelareren.
Belangrijkste is zorgen dat er geen vuil in de hydrauliek olie komt, dit kan voor happeringen of storingen zorgen in klepjes.
Ik weet even niet of de deze olie ook in de vertandingen komen je versnellingen zitten maar ik denk niet dat dit een gesloten systeem is tov de hydrauliek. deze details kan ik niet zeggen helaas.
V70 2.5 lpg 386dkm my 98 mei  10 tot dec 11 sold
V70R AWD 224dkm my 98 dec 11 tot jan 2022 sold
855 DOP T5R 241dkm (+128XXX) my 95 20-2-2014 Sold 4-2017
Honda VFR 800 Vtec my'14 owner since 2018
Honda VFR 750 my'86 owner since 2019
V70 2.5t summon 145dkm owner since 8-2023

volvobug

Hier heb ik de procedure uit Vida beschreven: klik hier

Werkt voor mij prima en ik gebruik gewoon Mannol Dexron III. Bak gaat richting 6 ton nu.
Handtekening? 85011806 en Saffronie.

Michaell

Bedankt voor de informatie allemaal!
Zo te zien zat ik aardig in de richting van de spoel procedure. Het lijkt me inderdaad niet zo moeilijk.

Nog 1 vraagje:
Ik lees ook veel waarschuwingen betreffende het spoelen van een automaatbak bij een oude auto met hoge KM stand. Namelijk dat de bak na het spoelen kan gaan slippen en dat is revisie bak. De meeste raden aan om gewoon af te tappen en te vullen en kijken wat er gebeurd. Of in het geval van pikzwarte vloeistof om deze gewoon met rust te laten en kijken hoelang de bak nog leeft.

Het vuil in de vloeistof maakt deze stroever en kan slippen voorkomen als je platen versleten zijn (ATF vloeistof repareert niet).

Moet ik mij zorgen maken wat dit betreft?

Mijn vloeistof is donker, maar niet zwart ala diesel motorolie en ruikt niet verbrand. Maar na 600K zal er ongetwijfeld wel slijtage aanwezig zijn.
Hier is een voorbeeld met een dergelijke waarschuwing (ongeveer halve wegen de video):
https://www.youtube.com/watch?v=ctpVCWjd8b4

RoelNL

Automaten slippen altijd dat is hoe ze werken en gemaakt zijn in v70 en 850 (alle koppelomvormer automaten). Tenzij je automaat frictieplaten hebt zoals dsg oid.

kijk voor de grap maar is wat een koppelomvormer doet. Ik zou me niet te druk maken. enige keer wanneer deze automaten niet slippen is wanneer de lock-up in werking is en dat is een goed teken.
V70 2.5 lpg 386dkm my 98 mei  10 tot dec 11 sold
V70R AWD 224dkm my 98 dec 11 tot jan 2022 sold
855 DOP T5R 241dkm (+128XXX) my 95 20-2-2014 Sold 4-2017
Honda VFR 800 Vtec my'14 owner since 2018
Honda VFR 750 my'86 owner since 2019
V70 2.5t summon 145dkm owner since 8-2023