Fotoreportage revisie B5234 en DIY tuning: The eagle soars once more!

Gestart door Piet, 26-04-2010 20:41:13

Vorige topic - Volgende topic

0 leden en 4 gasten bekijken dit topic.

Piet

Reeds vorig jaar september dit blok ter revisie van Janno "Onnaj" overgenomen en gedemonteerd, nadat gebleken was dat het motorblok in mijn 850R tunen boven de 280pk niet meer aan kon.
(zie ook mij topichttp: http://www.volvo850forum.nl/index.php/topic,35256.0.html)

Nu dan eiiiiiiindelijk eraan toegekomen met de opbouw van het blok te beginnen.

Ik had Janno beloofd wat foto's op het forum te zetten.

Clinders opgeboord en gehoond naar 1e overmaat door Keers revisie te Breda
(Goed werk tegen een zeer billijk tarief)

Krukas gereed om gemonteerd te worden.

Nieuwe hooflagerschalen in cilinderblok

Krukas geplaatst (Deze vertoonde overigens in het geheel geen slijtage !!)

Nieuwe hoofdlagerschalen in het intermediaire deel

Plaatsen nieuwe overmaatse zuigers met de sterkere H-profiel drijfstangen

Glyco sputter drijfstanglagerschalen

Monteren drijfstangen aan de krukas.

Olieaanzuigleiding

Oliepan

Krijgt weer iets weg van een motor

Nieuwe oliepomp

"Timen's Tool"  Ooit voor mijn 760 aangeschaft bij Timen
van de volvo700vereniging.nl. Kan zo op de pulley gebout worden
Extreen handig gezien het moment (180 Nm) waarmee de centrale bout
aangedraaid moet worden.

Shiny nieuwe "vibration damper"

Oliesproeiers monteren met 3 nieuwe oliekleppen.

Onderblok geheel gereviseerd.

De kop leek aanvankelijk nog in een goede conditie.
Echter bij demontage viel me al een behoorlijke speling op van de kleppen in de klepgeleiders.
Bij opmeten bleken de klepstelen van de uitlaat dan ook al onder het minimum en die van de inlaatkleppen
op het minimum te zitten.
Er zouden dus nieuwe klepgeleiders gemonteerd moeten worden en alle kleppen moeten worden vernieuwd.
Zittingen gefreesd, kleppen worden ingeslepen.
Navraag naar de kosten bij verschillende revisiedrijven leerde me dat het het handigste is bij de dealer een ruilkop aan te schaffen.

De ruilkop van de volvodealer

Mooie nieuwe kleppen

Ik ben eens op een amerikaanse site de opmerking tegengekomen dat het aantrekken van de kopbouten "not for the fainthearted" is.
En inderdaad: enige moed is vereist. De laatse fase is tot 130 graden doordraaien en dat terwijl je bij 90 graden al het gevoel krijgt dat je op het punt staat het blok aan stukken te trekken.

Blok is toch nog heel gebleven: kop gemonteerd en nieuwe klepstoters geplaatst. Na ze een paar uur ondergedompeld in de olie te hebben laten staan.

Benodigdheden voor monteren bovenste deel van de kop

Bovenste deel van de kop van een dun laagje smurrie voorzien. Nokkenassen geplaatst en aan beide uiteinden gefixeerd.

Bovenste deel kop rustig en parallel, tegen de klepveerdruk in, richting onderste deel brengen met een tweetal in de bougiegaten gemonteerde spanners.

Bovenste deel kop op zijn plaats. Oranje ding is voor het juist positioneren van de krukkenas.
Zwarte ding op de kop zorgt ervoor dat de krukken in de juiste positie staan bij het monteren.
Van belang daar je anders de opengaande kleppen tegen de zuigers zou kunnen drukken.
Bovendien staan zo de nokkenassen en de krukas in de juiste positie t.o.v. elkaar om de ditributie te kunnen monteren.

Distributie aangebracht. Verkrijgbaar als een complete set: riem, geleiderol, spanrol en spanner.

Simpel maar uiterst doeltreffend tooltje om de achterste keerringen van de nokkenassen op uiterst eenvoudige wijze zeer nauwkeurig te monteren.
Voor een paar dollar via ebay aangeschaft.

Opgepoetst distributiedeksel

Japans spruitstuk welke Marc in de aanbieding had, voor een verbeterde flow.
En dan nu even tijd vinden voor de motorswap: wordt vervolgd.
Eindelijk weer tijd om verder te werken aan de motorswap.

Na een dagje sleutelen kan de "oude" motor eruit.

Hier staat de "oude" motor bij de nieuwe, er zullen nog wat zaken overgezet moeten worden.
Links is de "oude" motor van mijn S90 zichtbaar waar ik vorig jaar een motorswap bij heb verricht.

Nu de motor eruit is direct de gelegenheid te baat genomen om nog wat zaken te vervangen.
Hier nieuwe schakelkabels aangebracht.

Speling aircopomp, airco werd al wat minder de laatste tijd. Meet dan ook een speling van 0.9mm

Centrale bout lossen en verwijderen.

Met 3 M5 boutjes de koppeling eraf drukken.

Verwijderde koppeling.

De beroemde ringetjes.
Ik moet mijn speling met 0,6 reduceren. Zaten echter 2 ringetjes in van 0,3mm en 0,8mm. Dat gaat dus niet.
Gelukkig kun je bij Conrad opvulschijven van de juiste afmetingen van 0,1mm 0,3mm en 0,5mm verkrijgen.
Setje van 20 (kan ze alleen per setje krijgen) van 0,1 mm zijn in bestelling.

Vorig jaar al alle motorsteunen vervangen. Behalve de voorste waarvan de moer ronddraaide.
Gelijk maar uitgeboord, kan hier nu ook het niewe motorrubber erop.

Bij Marc een mooie alu intercooler besteld, helaas was de vervoerder niet in staat hem heel over te brengen.

Maar binnen twee dagen, nog voor ik de oude kon terugsturen heeft Marc alweer een nieuwe opgestuurd.
OFWEL:  MEER DAN UITSTEKENDE SERVICE VAN MARC !!!!

Intercooler past zonder problemen samen met de airco condensor in de auto.
Paar kleine aanpassinkjes waren nodig, van het plastic wat in de auto boven de intercooler hangt moet een klein randje aan de binnenkant worden weggesneden om hem voldoende ruimte te geven. (Is verder niet zichtbaar).
Middelste gaatje op de foto zat er niet in, die heb ik erbij geboord. Gaatje is ook niet strikt noodzakelijk, maar vereenvoudigd de montage wel aanzienlijk.
Hiermee kan je de intercooler aan de radiateur bouten, zodat ie als 1 blok aan de condensor kan worden bevestigd.
Manipuleert een stuk makkelijker dan twee losse dingen.

19T op het nieuwe blok geschroefd.

Nieuwe R-Koppeling (Ik heb tenslotte ook een 850R) gemonteerd.

Deze twee delen moeten dan nog samen komen, maar eerst ga ik nog alle keerringen van de bak vervangen.
Bakolie heb ik er uit laten lopen, gaat weer nieuwe in zodra de motor weer in de auto zit.
Ik heb het nooit gedaan maar de bak monteren terwijl de motor nog in de auto zit lijkt me echt geen feest.
Toch wel een zwaar ding die bak om even, boven je macht werkend, goed gecentreerd aan te schuiven.

Ik wacht nog op bestelde IPD stabistangen, voorste nu is wel zeer eenvoudig te monteren.
En ik ga eerst de subframe rubbers nog vervangen, aankomend weekend hoop ik de motor er in te hijsen.

Subframe er onder uitgehaald; IPD stabilisatorstangen zijn ook gearriveerd.

"Piet's Tool". Ok, niet zo sophisticated als "Timen's Tool", gewoon een ratel in een tafelpoot van de IKEA geramd. Maar buitengewoon nuttig bij bouten die wat steviger vastzitten.




Verwijderen subframe lagers.

Aanbrengen van de nieuwe lagers (wow wat een gevecht was dat!!!)
Even er op letten dat merktekens op lager en subframe in lijn liggen.

Subframe gereed om weer gemonteerd te worden.

Niet dat het subframe nou zo zwaar is, maar m.b.v. de takel kun je hem lekker strak op zijn plaats tegen de carosserie houden en op je gemak de bouten waarmee die vastzit aanbrengen. Eerst links dan pas rechts.

Dan.... dikke tegenvaller bij vastzetten radiatorenblok.
Ineens een hoop gesis.....waarna enkele ietwat onchristelijke woorden werden geuit.
Door de dikkere intercooler is het hele blok iets naar voren gekomen. Op zich niet zo erg want daar is na enige kleine aanpassingen aan het plastic genoeg ruimte voor.
Alleen stond de rechter claxon iets naar achteren gebogen, wat ik dus niet in de gaten had.
Het boutje aan de achterkant van de claxon had zich in de airco condensor geboord !!!
Bagger !!!
Claxons verwijderd, die komen daar in ieder geval nooit meer terug!!!
Afijn ff uitgehuild en een nieuwe condensor en droger besteld.
Na consultatie van Theostek besloten de condensor zelf te monteren en de droger, wanneer de auto weer rijdt, te laten monteren door de aircoman waarna die hem direct aansluitend kan afpersen en afvullen.


"Nieuwe" motor erin getakeld.

Nu nog de hele verder boel aansluiten en monteren.
Helaas heb ik daar weer pas aanstaande zaterdag tijd voor......
Gisteren uiteiendelijke alles afgemonteerd.
Het spannende moment was daar.
Om eerst goed olie door de motor te pompen eerst gestart zonder aangesloten vliegwielsensor en injectoren (om de cilinders  niet ff met benzine spoelen).
Vervolgens voor het echt gestart. Hij sloeg meteen aan en liep......k.t, stationair.
Echter bij voorzichtig gas geven liep hij beter.
Een stukje mee gereden, tijdens het rijden  liep de motor best lekker, maar bleef stationair niet mooi lopen.
De ECU deed wel zijn best de motor op toeren te houden wat problemen met de stationairregeling onwaarschijnlijker maakte.
Het deed me erg denken aan een lekke inlaatspruitstuk pakking.
Volgende probleem deed zich alras voor: lampje "leeg koelvloeistofreservoir" ging branden.
In de veronderstelling dat dit tgv van nog wat lucht in het koelsysteem betrof,gestopt om koelvloeistof bij te vullen.
Helaas wat ik er boven in het tankje ingooide kwam ervanonder weer uit.
Stroomde langs de rechtermotorsteun, wat mij direct zorgen baardde.
Daar alle slangen etc goed zaten, konden mij slechts 3 mogelijkheden te binnen schieten:
-Waterpomp lek (was spliksplinternieuw en dus mider waarschijnlijk)
-Lekkend thermnostaathuis.
-Gescheurd motorblok. (al eens een verhaal hiervan na revisie gelezen hier op het forum)
Inlaatspruitstuk er maar weer af gehaald en direct werden de oorzaken voor beide problemen zichtbaar.

Inderdaad kapotte inlaatspruitstukpakking. Dit was het enige niet origineel volvo onderdeel wat ik gemonteerd had en is meteen stuk gegaan.

Gescheurd thermostaathuis.
Jammer wel van het onderste boutje waar het huis mee vastzit. Je kan daar niet fatsoendelijk een torx opkrijgen omdat ie te ver achter de steun voor de rembekrachtiger, dynamo en aircocompressor zit.
Om dat simpele dingetje te vervangen moet daar de hele zaak dus weer gesloopt worden, toch een klein ontwerfoutje vind ik.
Affijn: ik heb de hele toren er weer uit, nieuwe pakking voor inlaatspruitstuk en thermostaathuis zijn alweer besteld.

Best wel fragiel dingetjes, ik vermoed dat hij bij het erin hijsen door de ketting is beschadigd en bij het warm worden verder is gescheurd.

tackle

en ik vind mezelf al stoer als ik de bovenste motorsteun vervangen heb.....respect dude.

volvobug

Nice job, ennuh, die PVC compressiering tool is helemaal top!
Handtekening? 85011806 en Saffronie.

tackle

ik maar denken dat dat gewoon eens stukkie poeppijp was!

R o b


Hans Duiven


KMvrtr

Fraai. Je mag de mijne wel doen als je met deze klaar bent.  ;D

Wel grappig. Zat net snel even door de foto's te scrollen en eerste wat ik herkende was de Timen tool.

UserID6342

Altijd mooi om te zien dat iemand zorgvuldig weer een motor opbouwt.  Mooi werk !!

Piet

Vandaag opgehaald: mooie shiney ruilkop van de Volvo zelf: :P

En dat voor €1210,-- excl. Daar valt niet tegen op te reviseren.
Ik zal, i.v.m. de vakantie,  een hele week moeten wachten voor ik hem er op kan schroeven :(

onnaj

Snap niet dat de kop nu al niet meer goed was. Was het jaar ervoor naar zeggen dus compleet gereviseerd!

Wel respect Piet! Vind het knap dat je het allemaal doet/durft! Op naar de 350 pk :D

Volvo850 93


Turbo-Geek

Mooi verslag ! Zie je helaas maar weinig.
Wel duur zo'n ruil kop. Voor dat bedrag kom je met reviseren volgens mij een heel eind .... Of vergis ik me nu ?
-------------------------------------------------------
  The things you own end up Owning you !
-------------------------------------------------------

M a r c

#12
Citaat van: Turbo-Geek op 02-05-2010 13:19:51
Mooi verslag ! Zie je helaas maar weinig.
Wel duur zo'n ruil kop. Voor dat bedrag kom je met reviseren volgens mij een heel eind .... Of vergis ik me nu ?


ja, je vergist je....  tel maar eens 20 nieuwe stoters, klepseals, klepgeleiders, nokkenaskeerringen, vlakken, fluxen, reinigen, etc. bij.

Nog een tip (als Piet het al niet weet): de roze chemische pakking met een rolletje heel dun aanbrengen, niet met de vinger een dikke laag erop smeren want dan komt het er aan alle kanten uitzetten met als gevolg dat enkele oliekanalen kunnen verstoppen. Een heel dun transparant filmpje is genoeg.
Vragen?  Geen PB, maar graag mailen naar:

info@europeantuning.nl

Turbo-Geek

Ja idd, vergeet het steeds ... Alles is maal 20  :eusa_wall: :eusa_wall: :eusa_wall:
-------------------------------------------------------
  The things you own end up Owning you !
-------------------------------------------------------

Piet

#14
Citaat van: M a r c op 02-05-2010 14:39:45

Nog een tip (als Piet het al niet weet): de roze chemische pakking met een rolletje heel dun aanbrengen, niet met de vinger een dikke laag erop smeren want dan komt het er aan alle kanten uitzetten met als gevolg dat enkele oliekanalen kunnen verstoppen. Een heel dun transparant filmpje is genoeg.
Thxs voor de tip Marc !!! Ik wist het inderdaad al (ben al eens met de motor van een S90 aan het stoeien geweest, eigenlijk vrijwel dezelfde motor maar dan met 1 cilinder meer). Maar dat maakt niet uit, elke tip wordt in dank ontvangen!